ÇOCUKLAR İÇİN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ

ÇOCUKLAR İÇİN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ

ÇOCUKLAR İÇİN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ

 

Güneş Gözlüklerinin gün geçtikçe aksesuar ve moda yönlerine paralel olarak, hatta bazı durumlarda onu da geçecek şekilde sıhhi yönleri de ön plana çıkmakta. Bu da elbette sağlıklı ürünlerin, yani güneş gözlüklerinin bazı özelliklerinin önemini arttırmakta.
Göz insanın en hassas, en önemli ve en değerli organı. Elbette onun sağlığını en iyi şekilde koruyacak. Çocuklarımız da bizlerin göz bebeği. Onların sağlığını da gözümüz gibi korumamız bizim en büyük sorumluluğumuz.
Bu yazımızda çocuklarımızın güneş gözlüğü kullanımını bütün yönleriyle ele alacağız. Çocuklar için güneş gözlüğü deyince birkaç başlık öne çıkmakta. Birincisi sağlık, ikincisi kullanışlılık ve üçüncüsü çocuksuluk.


Sağlıklı Çocuk Güneş Gözlüğü :


Güneş gözlüğü çocuk sağlığı için önemli bir unsurdur. Çocukların yüz yapısı elbette yetişkinlerden farklı olacaktır. Yaş grupları bile büyük fark yaratabilir. Bir de çocuklarımızın alışkanlıkları, hareketliliği düşünüldüğünde çocuk güneş gözlüğünün sağlık yönü daha da bir önem kazanmakta. Estetik ve eğlencelik yanı ise elbette çocuk gözlüklerinin olmazsa olmazı. Sağlıklı bir çocuk gözlüğünün ilk önce lens kalitesine bakılmalıdır. Hem filitrasyon hem de lens malzemesi önemlidir. Kırılgan cam kesinlikle çocuk güneş gözlüklerinde kullanılmamalıdır. Ultraviyole güneş ışınlarının flitrasyonu bütün gözler için önemlidir. Kaldı ki çocuklarımızın hassasiyeti daha çok özen göstermemizi gerektirir. Polarize lensler ikinci derecede önemli bir göstergedir ve çocuklarımızın güneş gözlüklerinde tercih edilmesi lüks değildir. Kasa malzemesine geldiğimizde elbette kırılmaz, kopmaz ve batmaz bir esnekliğe sahip olmalıdır. Onun için özellikle çocuk güneş gözlükleri üretiminde TR90 hammaddesi tercih edilmelidir.


Kullanışlı Çocuk Güneş Gözlüğü:


Herkes çocuk oldu ve çocukluğun ne olduğunu halen biliyordur. Çocuk özgürlüğü bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Bir güneş gözlüğü elbette çocuk için ancak özendirilerek ve yaşatılarak kullanım alışkanlığına dönüştürülebilir. Yoksa bir güneş gözlüğüne ihtiyaç duyduğunu kendisinin düşünmesi hiç de kolay olmayacaktır. Fakat burada sevimli tarafları ve büyüklerin kullanım örnekliği çocuğun da elbette dikkatini çekecektir. Çocuk her yerde çocuktur. Kız olsun erkek olsun okulda, evde, bahçede, sokakta, yaşamın her alanında 3-5 yaş, 6-10 yaş aralıklarının herhangi bir eşya kullanımında ne kadar sıkıntı yaşadıkları malumdur. Eğitim malzemelerinin düzenli kullanımında dahi zorluk çeken çocukların güneş gözlüklerini kullanırken daha da fazla soru çıkaracağı malumdur. Unutma, düşürme, ezme, sürtme, kaybetme gibi riskler her zaman mevcuttur. Bu yüzden çocuklarımız için güneş gözlüğü ne kadar ihtiyaçsa, oluşabilecek sorunları düşünerek bir çocuk çüneş gözlüğü tercih etmek de bir o kadar gereklidir.


Çocuksu Güneş Gözlüğü Tasarımları:


Çocuklar açısından belki de en can alıcı nokta burası. Çocuk güneş gözlüğü modelleri eğlenceli karakterler, kahramanlar dünyasının rengarenk ve desenlerle desteklenmiş lisanslı tasarımları (örneğin Kral Şakir, Frozen, Hello Kitty, Disney Pixar Cars) kızlara ve erkeklere özel olarak tasarlanarak çocuklarda ilgi uyandırır. Bu tasarımlar hem çocukların sağlıkları açısından güneş gözlüğü kullanmalarını, hem de oyuncak gibi eğlenceli bir güneş gözlüğüne sahip olmalarını sağlamaktadır. Popüler ve sevilen, çocukların gözdesi süper kahramanlar, sevimli modeller, çekici ve heyecanlandırıcı tasarımlar çocuk gözlüklerinin en vaz geçilmez unsuru olmuştur.
Elbette bütün bunların yanında çocuk dünyasına ait daha özel ve sipesifik pek çok konunun çocuk özelinde değerlendirilebileceğini de unutmamak lazım. Biz sadece genel hatlarıyla öne çıkan başlıklara değinmiş olduk.
Bir de kız çocuk güneş gözlükleri ve erkek çocuk güneş gözlüğü modelleri olarak farklı nüanslar da bulunmaktadır.
Kızlar bu tür aksesuarlara daha fazla önem göstermektedirler. Kızlarda renk, desen, model, karakter ve tasarım çok önem gösterirken erkeklerde ise onun ruhuna hitap edecek bir karakter ve kahraman, onu iyi hissettirecek bir model yeterli olmaktadır. Erkek çocuklar güneş gözlüklerini daha çok oyuncak gibi algılarlar ve kendilerine en yakışanı seçerler. Ancak kız çocuklarına baktığımızda daha özenli, daha seçici ve detaycı olduklarını görürüz.
Nihayetinde çocuk gözlüklerinde olmazsa olmazlarımız yukarıda bahsettiğimiz gibi önce sağlık, sonra onların eğlenceli dünyalarına hitap edecek tasarımlardır. Çocukların, ihtiyaçlarını anlayacakları ve severek kullanacakları çocuk güneş gözlüğü modellerı üretmek de üreticilerinin maharetine kalıyor.

Etiketler: ÇOCUKLAR İÇİN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ
Ekim 30, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı