2020 Kadın Güneş Gözlüğü Trendleri

2020 Kadın Güneş Gözlüğü Trendleri

Aksesuar, insanoğlunun çağları aşan vazgeçemediği bütünleyici bir parçasıdır. Aksesuarlar kimi zaman bir güzellik katıcı, kimi zaman bir zerafet ifadesi, kimi zaman da bir statü sembolü olarak kullanılmışlardır. Elbette pek çok maksat için kullanılan aksesuarlar tarih boyunca çeşitli sebeplerden insanların tercihi olmuşlardır. Bazı aksesuarlar birkaç fonksiyonu birleştirmekle daha verimli kullanım sağlayarak farklılık oluştururken, bazıları ise özgün ve özel kullanım sahaları oluşturarak öne çıkmışlardır.


Konumuz olan güneş gözlükleri, ihtiyacı zerafetle ve bütünleyicilikle biçimlendiren bir form ortaya koymaktadır. Hem sağlıkla ilgili bir fonksiyonu olmakla birlikte hem de modaya, kişisel seçiciliğe, kullanım biçimine göre farklı tasarımların gün yüzüne çıkmasına yol açmıştır. Güneş gözlüğü modelleri, kişisel özellikler ve beğenilere göre renk, şekil, biçim ve fonksiyon olarak tasarım ve üretim açısından farklılık gösterir.


Bu genel bilgilerden sonra elbette estetik ve modanın her şeyi etkilediği, yeniliklerin, teknolojik gelişmelerin etkisinin göründüğü içinde yaşadığımız dünyada güneş gözlüklerinin de bu ambians ve etkileşimli ortamın dışında kalması düşünülemez. Bu yazımızda bayan güneş gözlüğü modası üzerine yoğunlaşacağız, bazı trendler ve güneş gözlüğü çeşitleri hakkında bilgi aktaracağız…

 

Cat Eye – Çekik Güneş Gözlükleri:

 

        Yılların eskitemediği ve son zamanlarda giderek kalıcı bir yer edinen kedi veya çekik güneş gözlüğü modellleri, kendine has tasarımıyla en güzel güneş gözlükleri arasinda yine kadınların tercihi olmaya devam ediyor. İddialı çizgileri ve farklı tasarımları ile tam bir feminen tarzı yansıtan cat güneş gözlükleri modayı kendine yakıştırmayı beceren ve kendinde modayı oluşturanlar için kişilik ifadesi açısından tam bir stil modelidir. Her yaşta kadının kullanabileceği cat eye güneş gözlükleri daha çok gençlerin ve kendini genç hissedenlerin iddialı renk ve kombinasyonlarla kendi tarzlarını yansıttığı önemli bir aksesuar işlevi görmektedir. Vintage güneş gözlüğü denebilecek bir tasarıma sahip olmakla beraber cat eye – çekik güneş gözlüğü modelleri, farklı cam renkleriyle, ince ya da kalın çerçeve seçenekleriyle, keskin veya yumuşak kavizleriyle, bol renk seçenekleriyle güneş gözlüğü severlere bolca seçenek ve modern yorumlar da sunmaktadır. Genel olarak oval yüz şekline sahip olanlar için gözlük seçimi problem olmamaktadır. Oval yüz tipine göre güneş gözlüğü bulabilmenin kolaylığı, uzmanların da belirttiği üzere bu yüz tipinin orantısal bir mükemmellik taşımasından kaynaklanmaktadır. Fakat cat eye güneş gözlüğü için bir tüyo verecek olursak hafif köşeli yüzlerde de yüzün dolgunluk ve orantısına göre tercih edilebileceği olur. Elbette renk ve çizgileri sizin zevkinize kalmış. Cam özellikleri ise kesinlikle en az %100 UV filitrasyon olmalıdır. Bunun yanında özel cam özellikleri de kullanıma ve tercihe göre düşünülebilir. Daha çok fashion tarzını yansıtan kedi güneş gözlükleri, spor ve klasik giyimin bütünlüğüne uyum sağalacak özelliklere sahip olduğu gibi farklı tarzları da yansıtacak potansiyeli taşır. Retro güneş gözlüğü kategorisine de giren cat eye güneş gözlükleri, ölçü ve çizgileri, giyim tarzınızda tamamlayıcı bir rol üstlenebilmesini sağlar.

 

 Yuvarlak Güneş Gözlükleri:


        Yuvarlak çerçeve deyince akla hemen profesör veya gizemli bir yüz akla geliyor. İmaj gözlüklerin vazgeçilmez tercihi olan yuvarlak çerçeveli güneş gözlüğü, her kesimden kişiye hitap etmektedir. Aristokrat bir havayı yansıtan çizgilerden, İngiliz elitizmini yansıtan ve daha cool modellere varıncaya kadar pek çok tasarıma sahip olan yuvarlak güneş gözlük modelleri bulunmaktadır. Farklı cam rengi, sap ve çerçeve kalınlığı çeşitleriyle bambaşka tarzları yansıtmanın yoludur yuvarlak güneş gözlüğü. Aynalı yuvarlak camlı güneş gözlüğü modelleri ise kişiliğin dışa vurumuna katkı sağlamakla birlikte kullanıcının giyimine fantezi bir renk katmaktadır. Köşeli yüz şekline sahip olanların istisnasız tercihleri yuvarlak çerçeveden yana olmaktadır. Elbette yuvarlak çerçevede boyut da önemlidir. Direk güneşe maruz kalınan durumlarda göze gelecek güneş ışınlarının direk teması noktasında güneş gözlüğü ölçüleri önemlidir. Güneş gözlüğünün işlevi zararlı güneş ışınlarından korumaktır ve bu yüzden güneş gözlüğü özellikleri çok önemlidir. UV filtrasyon özelliği ve camın kalitesi bir güneş gözlüğünün sağlıklı olup olmadığının göstergesidir. Kesinlikle UV filitrasyonu olmayan güneş gözlüğü camı kullanılmamalıdır. Diğer zevke ve beğeniye hitap eden yönlerinin yanında bu konu kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Yuvarlak güneş gözlüklerindeki spor görünümün altında gizemli bir klasik ruh yattığını hiçbir zaman utunmayın. Tasarım ve renklerle gönlünüzce seçeceğiniz modeller şıklığınıza şıklık katacaktır.

 

Oval Güneş Gözlükleri:


        Kadın güneş gözlüğü modelleri arasında çok tercih edilen gözlük çerçevelerinin başında oval güneş gözlüğü gelmektedir. Oval yüz şekli nasıl ki çoğu gözlük çerçevesine uyum sağlıyorsa, oval gözlük çerçeveleri de kavis ve kıvrımlarıyla yüz hatlarının estetiğini bozmadan bütünleşen bir özelliğe sahiptir. Yüzünüzle uyumlu bir geometriyi yakaladığınızda çehrenizde bir ilüzyon oluşturacak kadar değişim yaşatırlar. Sanki sihirli bir yanını güzelliğinize yansıtır. Her ne kadar her yüze farklı şekilde uyum sağladığını söylesek de oval güneş gözlüğünü daha çok kare ve üçgen yüz hatları bulunan kişiler tercih etmekte. Bunun sebebi, üçgen yüz şeklinde üst bölüm geniş, alt bölüm daha küçük ve sivridir. Bunu algı yanılmasıyla tam tersine çevirerek yüz şeklinizi orantılı gösterebilirsiniz. Yine renk ve cam seçenekleri size farklı zevkler ve deneyimler için yol gösterecek, kendi karakterinizi ve güzelliğinizi sergilemek için yardımcı olacaktır.

 

Genel Bilgilendirme:

 

        Elbette yüz şekline göre güneş gözlüğü belirlemek hem sizi daha şık gösterecek hem de fiziki bütünlüğünüze katkı sağlamış olacak. Bu sebeple yüze göre güneş gözlüğü seçimi yapmaya dikkat etmelisiniz. Yüzünüze uygunluğun önemi yanında kıyafetinizi, tarzınızı ve kişiliğinizi de tamamlayacak bir çerçeve, renk ve model seçmek bütünlüğün ahengi açısından önemlidir. Her aktivite ve iş için aynı gözlüğü kullanmak uygun olmayabilir. Muhakkak sportif, klasik, gündelik ve resmi kullanımlar için ayrı güneş gözlükleriniz olsun.


Kendi stilinizi yansıtacak bir gözlüğü kendi kişisel bütünlüğünüz içinde uyumlu yerleştireceğiniz bir aksesuar olarak görün. Bazen çok güzel bir güneş gözlüğü sizi yansıtacak bütünlüğü bozabilir.
Elbette bu kadar güzellik ve süsten bahsedince kalite ve güvenilirlikten bahsetmemek olmaz. Kesinlikle çerçevelerin malzeme kalitesi, işçilik ve kullanım güvencesi en az estetik ve beğeni kadar önemlidir. Bununla birlikte daha da önemlisi cam kalitesidir. Katiyen ne olduğu belirsiz, açıklaması ve etiketi olmayan güneş gözlüklerinden uzak durun. En uygun güneş gözlüğü modelini bulmaya çalışırken sağlığınız açısından sakıncalı ürünlere dikkat etmenizi altını çizerek belirtmeliyiz. Sağlıklı bir güzellik isterken sağlığınızdan olmanızı istemeyiz.


Cam konusunu ayrı bir madde olarak ele almak isteriz çünkü gözlüğün çerçeve, parça ve modeli ne kadar önemli olursa olsun güneş gözlüğünde en önemli kısım camdır. Cam kalitesi onun maddesinden ziyade filtrasyonuyla alakalıdır. Üstüne basa basa tekrar etmek istiyoruz ki UV filtrasyonu olmayan bir güneş gözlüğü sağlığınızı tehdit eden bir risk taşımaktadır. UV filtrasyonu, güneşin ultraviole zararlı ışınlarını süzerek gözünüzü korur. Dereceleri %100 ( UV100 ), %400 ( UV400 ) olarak ayrilan lenslerin filtrasyonu ne kadar sık ise o kadar iyidir. Lens filtrasyonu, camların üzerindeki etiketlerde, garanti belgelerinde ve kullanım klavuzlarında açıklama olarak bulunmaktadır. Bilgilendirme yapılmamış camları kullanmayınız. Bunun yanında ışınların yansıtılmasında kırılım spekturumlarını dikkate alan camlar mevcuttur. Bunlara da polarize ismi verilir. Halk arasinda polaroid güneş gözlüğü olarak da geçen bu tür güneş gözlüklerinin lenslerinin doğru adı polarize’dir. Burada karıştırılan bir hususu daha açıklığa kavuşturalım; filitrasyon ayrıdır, yansıtma özelliği ayrıdır. Yani UV filitrasyon ile polarizasyon aynı şeyler değildir. Bir güneş gözlüğü polarize ise mutlaka UV400 filtrasyonuna sahip olmak zorunda değildir. Aynı şekilde bir UV400 güneş gözlüğü mutlaka polarizedir diye bir kural da yoktur, fakat lenslerin iki özelliğe de sahip olmasi gözün zararlı güneş ışınlarından korunması ve gölgelenme, yansıma gibi problemleri gidermesi için önemlidir. Sağlıklı bir görüş için güneş gözlüklerinde hem UV filtrasyonu hem de Polarize olması tercihiniz olmalıdır. Kaliteli güneş gözlüğü modellerinde lenslerin hem UV400, hem de polarize özelliğe sahip olması beklenmelidir.


Bir güneş gözlüğünün üretiminin güvenilir şartlarda ve test raporlarının eşliğinde satışa sunulduğunu belgeleyen, en iyi güneş gözlüğü modellerinde aranmasi gereken sembol ve evrakları da belirtelim. Sap içinde ekratman bilgileri, marka ve model, CE logosu ve üretim kodu bulunmasına dikkat edin. Bununla birlikte muhakkak güneş gözlüğü ile birlikte garanti belgesi ve kullanım klavuzunun olmasına da önem gösterin.

 

 

 

 

Etiketler: 2020 Kadın Güneş Gözlüğü Trendleri
Eylül 16, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı